Portugalsko chce v roli předsednické země EU urychlit očkování

Ministr zahraniční uvádí, že toto bude priorita předsednictví. Reaguje tím na kritiku ohledně příliš pomalého postupu očkování.

Portugalské předsednictví bude klást důraz na rychlý postup očkování, které má být všeobecně přístupné a zdarma. Dalším nelehkým úkolem bude přesvědčit občany EU, že nadále musejí nosit roušky a zachovávat bezpečnostní opatření, informovaly noviny Financial Times.

V řadě zemí EU se objevuje kritika ohledně pomalého postupu očkování zejména ve srovnání s Izraelem či Velkou Británií. Portugalsko má také za úkol zajistit, aby se fond obnovy, který byl doladěn za německého předsednictví, stal skutečným investičním nástrojem.

Ministr zahraničí Portugalska uvedl, že uplynulý půlrok byl obdobím řady velkých rozhodnutí. Nyní je na Portugalsku, aby zajistilo, že tato rozhodnutí budou implementována a aby dodalo výsledky.

Portugalsko na květen plánuje „sociální summit“, kde by se mělo diskutovat téma sociálních práv a ochrany. Portugalsko má socialistickou vládu. Ministr zahraničí Augusto Santos Silva tvrdí, že je potřeba ukázat, že EU má silnou sociální dimenzi, což je podle něj nejlepší zbraň proti populismu.

Jenže tu jsou i jiné velké úkoly. Asi nejkontroverznější téma je migrace. Sám Santos tvrdí, že Pakt o azylu a migraci je asi tématem, které nejvíce rozděluje země. Německému předsednictví se tento problém nepodařilo vyřešit.

Podpořit je také třeba digitalizaci, která kvůli koronaviru získala na vzestupu. Plus je tu také klimatický zákon, který tvoří jádro evropského Green New Deal. Santos dále varoval, že tu jsou síly, nejen Polsko a Maďarsko, které „zpochybňují naše hodnoty“. Santos tvrdí, že Portugalsko má schopnost vyjednávat o těžkých tématech a že nebude své národní priority vnucovat do agendy.

Portugalsko chce také pokročit ve vyjednávání o tzv. „strategické autonomii“, což se týká vztahů k velmocem jako jsou USA nebo Čína. Santos tvrdí, že se nechce znovu dostat do situace jako na začátku pandemie, kdy země EU neměly výrobní kapacity ani na statky jako roušky. Portugalsko ale není nadšené z úvah o průmyslové politice, která mimo jiné zahrnuje vytváří tzv. národních šampionů.

Portugalsko se bude orientovat na nové obchodní dohody, a to včetně pokračujícího vyjednávání s Indií, kterou někteří vnímají jako protiváhu vůči Číně. Santos si je také vědom toho, že ani s nástupem Bidena do prezidentského úřadu nezmizí řada obtížných témat mezi EU a USA, například regulace velkých technologických firem. Očekává ale jiný přístup.

Santos také doufá, že se podaří stabilizovat vztahy s Velkou Británií.

Psali jsme:

 

 

 

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.