Julian Assange by mohl být vydán do USA začátkem roku 2024

Případ vydání Juliana Assange vstupuje do závěrečné fáze a mezinárodní tlak na jeho osvobození sílí.

9. prosince proběhl ve Washingtonu tzv. Belmarshský tribunál (název je odvozen podle věznice Belmarsh v Londýně, kde je Julian Assange umístěn). Je inspirovaný Russell-Sartrovým tribunálem z doby vietnamské války, sdružuje řadu odborných svědků, kteří budou požadovat propuštění vydavatele serveru WikiLeaks Juliana Assange v době, kdy jeho potenciální vydání z Velké Británie do USA spěje ke svému vyvrcholení a kdy se na začátku roku 2024 očekává jeho poslední soudní stání ve Velké Británii.

Mezinárodní tlak na osvobození Juliana Assange však sílí, uvedl web Democracy Now!. Mezinárodní společenství, od prezidentů a premiérů až po nositele Nobelovy ceny míru, volá proti nespravedlnosti Assangeova stíhání a jeho důsledkům pro svobodu tisku na celém světě. Začátkem tohoto měsíce se členové amerického Kongresu z obou stran spojili a požadovali, aby generální prokurátor Merrick Garland stáhl obvinění proti Julianu Assangeovi. Mezitím přijela do Washingtonu vysoká delegace australského parlamentu, aby ve jménu svého vězněného občana prosadila podobný požadavek.

Skotský novinář Ewen MacAskill se však obává, že Assange bude vydán: „Vím, jak fungují britské soudy. Je to politicky motivované. Ten soud bude souhlasit s vydáním Assange. Velká Británie je tak blízko Spojeným státům, že jsou závislé na sdílení zpravodajských informací. Takže když Spojené státy o něco požádají Velkou Británii, téměř vždy jim vyhoví,“ řekl během svého vystoupení na Belmarshském tribunálu.

Německá poslankyně Sevim Dagdelenová, která se dlouhodobě angažuje ve prospěch Assange, ve svém proslovu kromě jiného sdělila: „Julian čelí obvinění, protože zveřejnil informace o válečných zločinech USA. (…) Jde také o právo lidí znát pravdu, o právo každého novináře na celém světě informovat veřejnost o nepřijatelných situacích nebo zločinech mocných bez obav ze státního pronásledování a represe. A je také právem poslanců znát pravdu o svých vládách, o tom, co dělají, že všechny řeči o chirurgicky čistých válkách jsou jen kecy, protože všechny války jsou brutální a nejsou čisté. Julianův zločin spočívá v tom, že více než kdokoli jiný odhalil dvojí standardy západního hodnotového společenství, jehož obětí se nakonec stal i on sám. A to je důvodem pokusů potrestat ho a udělat z něj exemplární případ. Cílem pronásledování Juliana americkou vládou je umlčet, umlčet jeho a umlčet pravdu. Skutečnost, že ostatní západní státy většinou nečinně přihlížejí, je ostudná a slouží k podkopávání naší vlastní důvěryhodnosti.“

Tribunál nebyl jedinou akcí v prosinci, která měla veřejnosti připomenout Assangeův příběh. V Římě se před dvěma dny konalo promítání filmu „Hacking Justice“, proběhla také debata, jíž se zúčastnila i Stella Assangeová. Ta na sociální síti X vyzývá k podepsání rezoluce pod názvem „H.Res.934 – Expressing the sense of the House of Representatives that regular journalistic activities are protected under the First Amendment, and that the United States ought to drop all charges against and attempts to extradite Julian Assange (H.Res.934 – Vyjádření názoru Sněmovny reprezentantů, že pravidelná novinářská činnost je chráněna prvním dodatkem a že Spojené státy by měly stáhnout všechna obvinění a pokusy o vydání Juliana Assange).

Videozáznam z Belmarshského tribunálu můžete zhlédnout zde.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.