Katarský obchodní přebytek vzrostl o 89 % díky prudkému nárůstu vývozu plynu

Výrobce zkapalněného zemního plynu rozšířil vývoz, aby uspokojil vyšší poptávku z Evropy, která se snaží odklonit od svého tradičního dodavatele, Ruska.

Podle údajů, které zveřejnil vládní úřad pro plánování a statistiku, činil celkový katarský vývoz zboží přibližně 13 miliard dolarů, což je o 72 % více než v srpnu 2021 a o 5,5 % více než v červenci 2022.

Katar, který je vedle USA a Austrálie jedním z největších vývozců LNG, se snaží zvýšit svou produkci v reakci na vyšší globální poptávku a také hledá další příležitosti k rozvoji. Podle nedávných zpráv bude francouzská společnost TotalEnergies investovat 1,5 miliardy dolarů do projektu rozšíření katarské plynárenské sítě. Francouzská firma podepsala novou investiční dohodu o rozšíření těžby zemního plynu v Kataru v době, kdy se Evropa snaží najít nové zdroje energie, které by nahradily ruské dodávky.

Katarský ministr energetiky Saad Sherida al-Kaabi a generální ředitel společnosti TotalEnergies Patrick Pouyannéoznámili, že francouzský energetický gigant bude mít 9,3 % podíl v projektu North Field South, a stane se tak prvním zahraničním partnerem v této části rozsáhlého pole.

Druhá fáze největšího projektu LNG na světě

NFE (North Field East) a NFS (North Field South) společně tvoří širší projekt North Field Expansion, jehož cílem je zvýšit produkci LNG ze Severního pole, čímž se katarská exportní kapacita zvýší o 48 milionů tun za rok a do roku 2028 dosáhne 126 milionů. V rámci předcházející části projektu se bude rozvíjet jižní oblast Severního pole s pěti plošinami, 50 vrty a plynovody do zpracovatelského závodu na pevnině. NFS bude těžit z významných synergií s NFE, což z něj učiní jeden z nákladově nejkonkurenceschopnějších projektů LNG na světě.

North Field: obří plynové pole

Když v roce 1971 objevili průzkumní inženýři u severovýchodního pobřeží Kataru zemní plyn, nikdo netušil, o jak významný nález se jedná. Teprve poté, co bylo během 14 let provedeno 15 vyhodnocovacích vrtů, bylo zjištěno, že katarské Severní pole (North Field) je největším ložiskem zemního plynu na světě s vytěžitelnými zásobami více než 900 bilionů standardních kubických stop (tscf – trillions of standard cubic feet), což představuje přibližně 10 % známých světových zásob.

Katar je tak po Rusku a Íránu největším držitelem prokázaných zásob zemního plynu na světě. Severní pole bude dodávat plyn pro plnění mnoha rozsáhlých smluv o prodeji obnovitelného plynu po mnoho příštích desetiletí.

Severní pole leží u severovýchodního pobřeží Katarského poloostrova a pokrývá plochu více než 6 000 km2, což odpovídá přibližně polovině rozlohy státu Katar. Rozvoj tohoto přírodního zdroje je významným faktorem hospodářského růstu Kataru.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.