Evropa dovezla z Ruska „kritické“ kovy v hodnotě více než 13 miliard eur

Navzdory řadě sankcí, které jsou nyní proti Moskvě zavedeny, zůstává obchod s kritickými surovinami vyňat a EU je nadále nakupuje.

Analýza Investigate Europe zjistila, že evropské společnosti nadále sypou miliardy do těžebních firem napojených na Kreml.

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přijalo 27 zemí EU 11 balíčků sankcí, které se zaměřují na suroviny včetně ropy, uhlí, oceli a dřeva. Nerostné suroviny, které EU považuje za „kritické“ suroviny – celkem 34 – však stále volně proudí z Ruska do Evropy v obrovském množství a poskytují klíčové finanční prostředky státním podnikům a firmám vlastněným oligarchy.

Zatímco někteří západní spojenci se zaměřili na ruský těžební sektor – Velká Británie nedávno zakázala ruskou měď, hliník a nikl – EU pokračuje v dovozu. Airbus a další evropské společnosti více než rok po invazi stále nakupují titan, nikl a další komodity od firem blízkých Kremlu.

Od března 2022 do července letošního roku dovezla Evropa z Ruska kritické suroviny v hodnotě 13,7 miliard eur, vyplývá z údajů Eurostatu a Společného výzkumného střediska EU. Podle interní zprávy obchodní organizace Eurometaux, kterou Investigate Europe viděl, se Evropa na začátku války spoléhala na ruské výrobce niklu (podíl činil 30 %), oxidu hlinitého (35 %) a hliníku (15 %). Na Rusko připadalo 41 % světové produkce palladia a až 25 % produkce vanadu.

„Proč nejsou kritické suroviny zakázány? Protože jsou kritické, že ano. Buďme upřímní,“ řekl na zářijové konferenci zvláštní vyslanec EU pro sankce David O’Sullivan.

Unie zoufale potřebuje kritické suroviny, aby dosáhla svého cíle klimatické neutrality do roku 2050. Tyto suroviny jsou klíčové pro elektroniku, solární panely a elektromobily, ale také pro tradiční průmysl, jako je letecký a obranný. Přesto jsou až příliš často nedostatkové, nerovnoměrně dostupné po celém světě a je po nich vysoká poptávka.

Další podrobnosti najdete zde v angličtině.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.