Čína, USA a nový boj o Perský záliv

Čínský prezident Si Ťin-pching v Saúdské Arábii zahájil „novou éru“ čínsko-arabských vztahů.

Diverzifikace hospodářských partnerů, ale i strategických spojenců. Pod tímto dvojím znamením Saúdská Arábie, k níž se v pátek připojili její sousedé z Perského zálivu, Irák, Egypt a Tunisko, přivítala v Rijádu na tři dny čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Návštěvě dominovaly energetické otázky, ale v pozadí byly všudypřítomné geopolitické zájmy.

„Saúdská Arábie a její sousedé se přizpůsobují světu, který je opět multipolární,“ říká odborník obeznámený s regionem a upozorňuje, že Spojené státy, které byly dlouho téměř výhradním spojencem bohatých ropných monarchií, se nyní musí vypořádat se svým rivalem Čínou.

Přivítání Si Ťin-pchinga je na hony vzdálené tomu, jakého se v červenci dostalo americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Vztahy mezi Washingtonem a Rijádem jsou na jednom z nejnižších stupňů kvůli saúdské energetické politice a vraždě novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018, kvůli které Biden označil svého saúdského partnera za „vyvrhele“.

Čínsko-arabské přátelství

Čínský prezident zdůraznil, že čínská strana chce tento summit využít jako nový výchozí bod pro práci na rozvíjení čínsko-arabského přátelství, které představuje solidarita, rovnost, zájmy, vzájemná prospěšnost a inkluzivita, a na rozvíjení slibných perspektiv spolupráce. Důležitými tématy jsou také potravinová, energetická a klimatická krize.

Tváří v tvář tomuto spojenectví mezi se Washington obává, že se jeho saúdský partner vzdaluje z oblasti jeho vlivu. Uprostřed celosvětové energetické krize, která nastala po válce na Ukrajině, se saúdská ropná monarchie prosazuje jako vůdčí země arabského světa a hledá nová přátelství, která by měla menší výhrady k porušování lidských práv.

Dohoda se společností Huawei

Saúdská Arábie chce v rámci svého programu Vize 2030 dosáhnout větší nezávislosti. Z tohoto důvodu dohody s Čínou přesahují oblast energetiky. Během setkání podepsaly obě země více než 34 investičních dohod v oblasti zelené energie, informačních technologií, cloudových služeb, dopravy, stavebnictví a dalších odvětvích. Jedním z nejdůležitějších bylo memorandum se společností Huawei, na kterou USA uvalily sankce, ale která je zodpovědná za budování sítí 5G ve většině států Perského zálivu. Žádné oficiální údaje o těchto obchodech nebyly uvedeny, ale před návštěvou byly oznámeny smlouvy v hodnotě 30 miliard dolarů.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.