Vzpomínka na Juliana Assange v Den lidských práv OSN: proč na tom záleží

10. prosince, v Mezinárodní den lidských práv, jsou lidé vyzýváni, aby se shromáždili na mnoha místech po celém světě a vyjádřili Julianu Assangeovi blízkost.

Již tři roky a sedm měsíců je australský investigativní novinář Julian Assange vystaven tvrdému režimu věznění v britské věznici s maximální ostrahou Belmarsh – bez soudního procesu, a tedy bez rozsudku, který by ospravedlňoval trest, který i pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování označuje za „nepřiměřený“. Jeho zadržení proto představuje zjevné odepření jeho práva na spravedlnost, upozornil web Peacelink.

Přesto přetrvává. Naprostá izolace, do níž Assange uvrhla Velká Británie – a kterou by mu Spojené státy chtěly uvalit na doživotí v některé ze svých věznic s nejvyšší ostrahou, pokud by se jim podařilo ho vydat – ukazuje, jak moc se obě anglosaské vlády Assange bojí a co by ještě mohl prozradit o jejich zločinech a přestupcích, pokud by byl na svobodě nebo by alespoň měl přístup k počítači či jiným komunikačním nástrojům. Proto ten příkaz, až do smrti.

Pokud však Julianovo kruté a nespravedlivé uvěznění porušuje jeho právo na svobodu a svobodu projevu, porušuje zároveň i naše lidská práva, počínaje naším právem vědět, co naši vládci naším jménem vlastně dělají. Nejen to, ale příklad tohoto uvěznění zjevně slouží k zastrašení všech investigativních novinářů: „Pokud se nás pokusíte odhalit,“ říkají jim v podstatě obě anglosaské země, „skončíte jako Assange“. Julianovo uvěznění je proto také útokem na svobodu tisku, která je zakotvena v článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv.

Pomůže tichá diplomacie?

Australský premiér Anthony Albanese tvrdí, že se osobně zastal Juliana Assange u americké vlády a vyzval ji, aby upustila od právního stíhání spoluzakladatele WikiLeaks. Albanese na začátku tohoto roku uvedl, že nebude veřejně intervenovat poté, co britské ministerstvo vnitra nařídilo Assangeovo vydání do USA. Tehdy uvedl, že labouristé budou ve snaze zajistit Assangeovo propuštění volit raději tichou diplomacii, než aby vedli „diplomacii megafonem“.

Nedávno v parlamentu prozradil, že tuto záležitost osobně vznesl u americké vlády, a dodal, že vláda Australského společenství bude za jeho propuštění nadále lobbovat. „Osobně jsem o tom hovořil s představiteli americké vlády; můj postoj je jasný a byl jasně sdělen americké administrativě – že je čas, aby byla tato záležitost uzavřena,“ řekl.

Podle posledních zpráv podal Julian Assange odvolání k Evropskému soudu pro lidská práva.

 

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.