Nejvyšší soud má v říjnu jednat o druhém referendu o nezávislosti Skotska

V červnu navrhla skotská premiérka nové referendum o samostatnosti na říjen 2023.

Nejvyšší soud Spojeného království naplánoval předběžné slyšení o možnosti konání druhého referenda o nezávislosti Skotska na 11. a 12. října 2022.

Premiérka skotské vlády Nicola Sturgeonová již dříve zdůraznila, že je „ochotna a připravena“ zahájit jednání s britskou vládou o termínu a podmínkách hlasování o odtržení regionu od Spojeného království. Návrh uspořádat 19. října 2023 konzultativní referendum o nezávislosti Skotska oznámila Sturgeonová 28. června, jak jsme naše čtenáře informovali.

V souvislosti s tím bylo také uvedeno, že Nejvyšší soud Spojeného království bude požádán o posouzení, zda návrh zákona o referendu předložený skotským parlamentem spadá do jeho pravomoci. Skotské hlasování vyžaduje souhlas ústředních orgánů.

Připomeňme, že vláda Spojeného království již dříve uvedla, že bez souhlasu britského parlamentu by diskuse Nejvyššího soudu o zákonnosti referenda o nezávislosti, které uspořádala skotská administrativa, byla „předčasná“.

Referendum o nezávislosti se ve Skotsku pořádalo v září 2014. V tomto plebiscitu se 55,3 % Skotů vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království. Skotská národní strana, která má v parlamentu většinu, v posledních letech prosazuje opakování hlasování po odchodu Spojeného království z Evropské unie.

Za téměř deset let od prvního referenda oba britští konzervativní premiéři – Theresa Mayová a Boris Johnson – ani jednou neschválili opakování referenda.

Jméno nového britského premiéra bude známo 5. září. Během předvolební debaty oba kandidáti na nejvyšší post z Konzervativní strany – bývalý ministr financí Rishi Sunak a šéfka ministerstva zahraničí Liz Trussovávyloučili možnost druhého referenda o nezávislosti Skotska.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor- Scottish Government, CC BY 2.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.