Byly některé americké vojenské mise v Evropě vůči Rusku provokativní?

Bílý dům požádal Pentagon, aby mu poskytl přehled cvičení, která americká armáda v posledních letech podnikla v Evropě s cílem odstrašit Rusko.

V posledních letech se v souvislosti s napětím mezi USA a Moskvou zvýšil rozsah amerických vojenských misí v Evropě, což vedlo k řadě cvičení, pozorovacích letů a námořních operací, jejichž cílem bylo odradit ruskou armádu od dalšího dobrodružství v Evropě a ujistit spojence v regionu, že Spojené státy berou vážně své závazky vůči jejich obraně, informoval list Washington Post.

Někteří externí odborníci však vyjádřili obavy, že některé mise se staly příliš provokativními a měly by být přehodnoceny.

V mnoha případech se mise rozšířily i mimo spojence NATO a zahrnovaly partnerské země sousedící s Ruskem, jako je Ukrajina a Gruzie. Spojené státy nemají smluvní závazek tyto země bránit, ale podpořily jejich právo na suverenitu a poskytly podporu jejich armádám.

Ruský prezident Vladimir Putin se v posledních měsících stále hlasitěji vyjadřuje k vojenským aktivitám Spojených států a jejich spojenců v blízkosti Ruska, zejména na Ukrajině.

Putinovy „červené linie“

Putin pokáral západní země za to, že pořádají vojenská cvičení v Černém moři a dodávají Ukrajině smrtící zbraně, a prohlásil, že tyto země („mírně řečeno“) neberou vážně varování Moskvy před překročením „červené linie“.

„Naši západní partneři zhoršují situaci tím, že dodávají Kyjevu moderní smrtící zbraně a provádějí provokativní vojenská cvičení v Černém moři a dalších regionech v blízkosti našich hranic,“ řekl Putin. Pokud jde o Černé moře, jde to dokonce za určité hranice, protože strategické bombardéry, které nesou velmi závažné zbraně, létají ve vzdálenosti pouhých 20 kilometrů od našich státních hranic,“ dodal.

Spojenci USA na východním křídle NATO, stejně jako partneři na Ukrajině a v Gruzii, prosazují pokračování a rozšíření vojenského angažmá v Evropě, aby vyslali Rusku jasný signál o neochvějné podpoře USA a zabránili opakování situace z roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym od sousední Ukrajiny a rozdmýchalo stále probíhající konflikt na východě země.

Podle politologa Samuela Charapa by však mohly díky takovým aktivitám vzniknout „nebezpečné interakce s Ruskem“.

Celý článek zveřejněný v novinách Washington Post si můžete přečíst v angličtině zde.

 

Psali jsme:

 

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.