„Julian je fyzicky velmi unavený, ale také jeho duševní a psychické zdraví se den ode dne zhoršuje,“ řekla jeho manželka Stella Assangeová.
11. dubna 2019 je redaktor serveru WikiLeaks Julian Assange vyveden z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, které mu v roce 2012 poskytlo politický azyl. Začíná tak násilné pronásledování neštítící se žádných prostředků ze strany západních velmocí – Spojených států, Velké Británie a jejich tichých spojenců – proti jednomu člověku z masa a kostí. Mašina vytvořená přesně s cílem zničit ho fyzicky i psychicky, aby odradila všechny „další Assange“, kteří kdekoli na světě chtějí uskutečňovat ideál žurnalistiky ve veřejném zájmu.
novinářka Sara Chessa
***
Assange podal loni v září odvolání poté, co tehdejší ministryně vnitra Priti Patelová nařídila jeho vydání do USA, aby čelil obvinění z porušení tamního zákona o úředním tajemství kvůli zveřejnění tisíců důvěrných amerických vojenských depeší z roku 2010.
Stále však zůstává ve věznici Belmarsh a dosud mu nebylo sděleno, zda mu bude umožněno odvolání podat, přičemž ani po sedmi měsících nebylo stanoveno datum případného slyšení, informovaly britské noviny Express.
Stella Assangeová hovořila s novináři na akci Národní unie novinářů (NUJ). Řekla: „Čtyři roky (ve vězení) jsou dlouhá doba, zvláště když nevíte, jak dlouho to bude trvat.“
„Osobně se jeho fyzický stav zhoršuje každým dnem a jak si lze představit, od 11. dubna 2019 je v jedné cele a většinu času je v ní. Mimo tu celu tráví možná dvě nebo tři hodiny. Jí sám ve své cele, ne z vlastního rozhodnutí, to dělají všichni, tak to v Belmarshi funguje.“
„Je snazší řídit věznici, když spolu vězni nekomunikují, a jejich řešením je prostě je zavřít.“
Dodala, že se s ním zachází nelidským způsobem, což je „zneužití procesu státní moci k tomu, aby se mu pomstila“.
Kristinn Hrafnsson, šéfredaktor serveru WikiLeaks, který dříve působil jako investigativní novinář na Islandu, řekl: „Jeho odvolání bylo podáno v září a nyní vstupujeme do května bez jakéhokoli signálu od Nejvyššího soudu, zda jeho žádosti vyhoví.“
Zájem o Assangeův případ oživil Světový den svobody tisku, který připadá na 3. května. Aktivně v této oblasti vystupují kromě jiných italské iniciativy, např. Free Assange Italia. V Římě bude obrovský přínos spoluzakladatele WikiLeaks pro investigativní žurnalistiku a svobodu médií připomenut na konferenci, jíž se virtuálně z Londýna zúčastní také autorka a novinářka Sara Chessa – ta představí svoji nedávno publikovanou knihu o Assangeovi „Distruggere Assange. Per farla finita con la libertà d’informazione“.
V Janově nabídnou promítání filmu Hacking Justice. Velkou předností tohoto filmu jsou rozhovory s Assangem na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se v roce 2012 uchýlil jako politický vězeň. Julian s velkou otevřeností popisuje své pronásledování ze strany USA a Velké Británie: obě anglosaské země požadují jeho hlavu, aby zastrašily každého investigativního novináře, který se dostane k dokumentům, jež utajily, aby zakryly nekalé činy.
Bezpečnostní zájmy státu versus informovaná veřejnost
Kauzu Juliana Assange sleduje také německý tisk. TAZ přinesl rozhovor s ministryní pro kulturu a média Claudií Rothovou, podle níž by „propuštění Assange bylo dobrým a důležitým signálem pro svobodu tisku“.
„Legitimní bezpečnostní zájmy státu na utajení je třeba uznat, ale nesmí paušálně převážit nad zájmem veřejnosti na informovanost. Julian Assange prostřednictvím Wikileaks zveřejnil válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané americkou armádou. Podle mého názoru právem! Protože veřejnost musí mít možnost se o takových zločinech dozvědět. Nedovedu si představit žádný bezpečnostní zájem, který by v případě takových zločinů převážil. V rovině právního státu je v současné době úkolem soudů, aby tento případ právně posoudily. Zde musí být jasné, že lidská práva Juliana Assange jsou respektována – to platí stejně tak pro jeho právo na spravedlivý proces u amerických soudů jako pro humánní podmínky zadržování ve Spojeném království. V demokratických státech musí být vyloučeno i psychické mučení. Jsem proto znepokojena zprávami, jako je zpráva bývalého zvláštního zástupce OSN pro mučení Nilse Melzera, podle níž Julian Assange vykazuje neurologické, kognitivní a emocionální příznaky typické pro oběti psychického mučení na samotce ve Spojeném království,“ prohlásila Rothová.
Pozornosti se dostává Assangeovi také z rodné Austrálie.
Kellie Tranterová pro web Declassified Australia upozornila na blížící se návštěvu amerického prezidenta v Austrálii (24. května se v Sydney uskuteční summit lídrů čtyř zemí) s tím, že „nyní je pro obhájce a příznivce svobody tisku rozhodující čas na organizaci“.
Psali jsme:
- Švédsko zničilo podstatnou část dokumentů o Julianu Assangeovi
- I čeští europoslanci se angažují ve věci Juliana Assange
- Vzpomínka na Juliana Assange v Den lidských práv OSN: proč na tom záleží
- Julian Assange – pokrytectví Západu
- CIA čelí žalobě Assangeových právníků: nezákonně je prý sledovala a porušila jejich právo na soukromí
- Život Juliana Assange visí na vlásku
- Bundestag odsoudil pronásledování Juliana Assange jako útok na svobodu tisku
- Po výroku Patelové byl Julian Assange umístěn do speciální cely
- Assange má místo v dějinách žurnalistiky už zajištěno
- Černý den pro svobodu tisku
- Julian Assange: Kolik času zbývá?
- Australská vláda je pod tlakem, aby pro Assange udělala víc
- Případ Juliana Assange představuje mrazivý precedens
- Proč má být Julian Assange zničen?
- Věznění Juliana Assange a jeho svoboda jsou pro současný Západ zásadní otázkou
- Julian Assange – Cena za pravdu
- Snowden: Konec Assangeovy kauzy! Klíčový svědek proti Assangeovi po letech přiznal, že lhal
- Vyšla kniha zvláštního zpravodaje OSN: „Případ Juliana Assange: Historie pronásledování“
- „Operace Hotel“: Jak špehovali Juliana Assange
- Totální dohled nad Julianem Assangem
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.