Tchajwanský ministr zahraničí varuje před nadměrnou ekonomickou závislostí na Číně

Ministr zahraničních věcí Tchaj-wanu Joseph Wu nedávno ukončil své turné, během něhož navštívil několik zemí střední a východní Evropy a snažil se zvýšit mezinárodní prestiž tohoto samosprávného ostrova.

Wu byl vřele přivítán také v České republice a na Slovensku a v Bruselu se ho ujalo několik poslanců Evropského parlamentu, což vedlo k tvrdým prohlášením Pekingu na adresu těch, kteří ho vítali.

I když je nepravděpodobné, že by se mnoho evropských zemí odvrátilo od Číny a lákadel, která její ekonomika evropským podnikům nabízí, tchajwanská cesta (a přijetí ministra Wu) znamená určitou změnu v tom, že mnohé vlády budou v budoucnu vůči Pekingu postupovat vyzývavěji. Pro Tchaj-wan je to důležitý krok vpřed.

„Čína chce zajistit, aby Tchaj-wan zůstal v mezinárodním společenství sám – bez přátel, bez podpory. Ale jako ministr zahraničních věcí jsem samozřejmě zodpovědný za to, aby Tchaj-wan měl venku přátele,“ okomentoval Joseph Wu svoji cestu do Evropy.

Wu vyzval státy Evropské unie a další země, aby si dvakrát rozmyslely, než se stanou příliš ekonomicky závislými na Číně.

Tváří v tvář rostoucím vojenským hrozbám ze strany Číny přislíbila Evropská unie Tchaj-wanu svou podporu. Podle torontského výzkumného centra IFFRAS ministrova cesta do Evropy jasně naznačila, že EU stojí na straně Spojených států, Japonska a Austrálie, které se snaží zahnat Čínu do kouta v řadě otázek včetně porušování lidských práv a územní expanze.

V souvislosti se zvýšenou vojenskou aktivitou Číny v Tchajwanském průlivu vyjádřila místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová znepokojení nad možným ohrožením bezpečnosti a prosperity Evropy.

Wu naléhá na partnery, aby zintenzivnili cvičení v Jihočínském moři

Joseph Wu se virtuálně zúčastnil nedávného summitu zemí G20 v Římě a vybídl země přátelské Tchaj-wanu, aby v Jihočínském moři „častěji a intenzivněji“ prováděly cvičení spojené s volnou plavbou a čelily tak čínské agresi a nadměrným námořním nárokům.

Wuův projev byl klíčovým momentem jeho návštěvy Evropy a Peking jej pravděpodobně vnímá jako provokaci vzhledem k tomu, že čínský ministr zahraničí Wang I se také zúčastnil zasedání skupiny G20. Ve svém projevu Wu označil Tchaj-wan za „přední linii demokracie“ a poděkoval Evropě za její podporu. „Z ideologického hlediska… bychom neměli dovolit, aby Čína zničila demokracii,“ varoval a dodal, že „Hongkong je pro nás již velmi smutným příběhem“. Čína prohlašuje Tchaj-wan za svůj, přestože mu nikdy nevládla. Peking nezpochybňuje, že by ostrov obsadil silou.

Tchaj-wan nemá formální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu a EU opakovaně prohlásila, že se řídí politikou „jedné Číny“. EU zároveň v poslední době dala jasně najevo, že chce s Tchaj-wanem navázat hlubší obchodní vztahy, zejména pokud jde o vytvoření bezpečných dodavatelských řetězců v oblasti polovodičů (pozn. red.: o přílišné závislosti na čipech z Tchaj-wanu jsme psali zde).

 

Psali jsme:

 

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 Foto: 美國之音 鍾辰芳, Public domain, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.