Bude Julian Assange skutečně vydán do USA? Rozhoduje se dnes

V pondělí se má rozhodnout, zda bude Julian Assange vydán z Velké Británie do USA.

Na webu německé poslankyně Sevim Dagdelenové vyšlo následující sdělení:

U příležitosti vynesení rozsudku v procesu vydání Juliana Assangeho u Ústředního trestního soudu „Old Bailey“ v Londýně prohlašují členové pracovní skupiny Bundestagu „Freedom for Julian Assange“ Sevim Dagdelenová (Die Linke), Bijan Djir-Sarai (FDP), Frank Heinrich (CDU), Frank Schwabe (SPD) a Margit Stumppová (Aliance 90/Zelení):

„Stojíme za odmítnutím žádosti o vydání a za propuštění zakladatele WikiLeaks Juliana Assange z velké obavy o jeho fyzickou integritu, ochranu svobody projevu a svobody tisku po celém světě.“ Julian Assange je v britském vězení Belmarsh s maximální ostrahou v kritickém zdravotním stavu na samovazbě déle než rok a půl.

Vydání Juliana Assange do USA, kde nebude čelit spravedlivému procesu a kde mu hrozí až 175 let vězení (ačkoli americká vláda uvedla, že je pravděpodobnější udělení trestu na 4 až 6 let, jak uvedl britský Daily Mail – pozn. red.), by ohrozilo jeho život a vytvořilo by precedens pro novináře a whistleblowery po celém světě. Pokud bude o vydání rozhodnuto právně, vyzýváme britskou vládu, aby chránila před pronásledováním nepohodlné novináře, aby nevydávala Juliana Assange do USA a zabránila přemístění zakladatele WikiLeaks do Washingtonu. “

Sevim Dagdelenová (Die Linke): „Pokud by londýnský soud skutečně rozhodl o vydání, tento soudní proces, který by probíhal téměř úplně bez veřejnosti, by z pohledu lidských práv a právního státu dospěl k velmi problematickému konci.“

I kdyby o vydání rozhodl soud, britská vláda jej může zastavit a zabránit tomu, aby se Assangeův případ stal příkladem pro stíhání nepohodlných novinářů. Vydání do USA by bylo průlomem a je třeba mu zabránit.“

Bijan Djir-Sarai (FDP): „Postup vydávání a nakládání s Julianem Assangem ukazují na zásadní ústavní vady. Takové rozhodnutí globálního politického významu nesmí být učiněno na základě postupu, při kterém bylo porušeno právo na přiměřenou obranu a byla porušena zásada otevřeného práva.“

Frank Heinrich (CDU): „Ochrana svobody tisku je základní otázkou demokracie. Pro Assange musí platit  stejná občanská práva a právní principy státu stejně jako pro kterékoli jiné občany. Britský právní stát má povinnost tuto odpovědnost splnit.“

Frank Schwabe (SPD): „Julian Assange byl několik let záměrně vystaven formám krutého a nelidského zacházení, které zvláštní vyslanec OSN Nils Melzer popsal jako psychologické mučení. Omilostnění Assange se nabízí samo o sobě z humanitárních důvodů.“

Margit Stumppová (Aliance 90/Zelení): „Britské soudnictví musí zvážit zájmy USA ohledně utajování a zájmy světové veřejnosti v oblasti informací. Kruté válečné zločiny a korupční skandály, které vyšly najevo díky WikiLeaks, mají velký celosvětový význam. Řízení o vydání ve Velké Británii není jen o svobodě informací a svobodě tisku, ale také o důvěryhodnosti evropského společenství jako obhájce lidských práv.“

Aktuálně: Britský soud v pondělí rozhodl, že Velká Británie Juliana Assange do Spojených států nevydá. Podle britského soudu by Assangeovo vydání do USA zvýšilo riziko sebevraždy vzhledem ke stavu mentálního zdraví zakladatele WikiLeaks.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Ministerio de Cultura de la Nación Argentina, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44260929

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.