Vrcholné setkání zemí ASEAN se odehrává na pozadí soupeření velmocí

Vedoucí představitelé regionu musí vyvážit bezpečnostní zájmy USA a čínské ekonomické zájmy.

Indonésie tento týden hostí třídenní summit Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). V úterý se v Jakartě sešli vedoucí představitelé a úředníci deseti zemí, aby diskutovali o regionální bezpečnosti, územní suverenitě a rostoucím nepřátelství mezi dvěma největšími světovými velmocemi: Spojenými státy a Čínou. Sdružení ASEAN, jehož členy jsou Brunej, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam, představuje přibližně 650 milionů lidí a HDP přesahující 2,9 bilionů dolarů.

Předsednictví Indonésie v ASEAN se zaměřuje na to, aby se ASEAN stal stabilním a mírovým regionem; jako kotva světové stability. Za tímto účelem musí sdružení důsledně dodržovat mezinárodní právo a nesmí se stát zástupným cílem kohokoli.

ASEAN musí udržovat vnitřní mír v jihovýchodní Asii a v indo-pacifickém regionu. Také se musí stát důstojným regionem, který prosazuje lidské hodnoty a demokracii. Toho všeho lze dosáhnout pouze tehdy, bude-li ASEAN nadále posilovat svou ústřední roli.

Indonésie se během svého předsednictví zaměří na to, jak posílit ASEAN, aby se stal rychle rostoucím, inkluzivním a udržitelným hospodářským regionem. Za tímto účelem musí sdružení vybudovat pevnou regionální zdravotní architekturu, udržet potravinovou a energetickou bezpečnost a finanční stabilitu.

Biden a Si Ťin-pching nedorazili

Za zmínku stojí, že na letošním summitu nebudou přítomni významní představitelé, jako je americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching. Místo nich se objeví americká viceprezidentka Kamala Harrisová a čínský premiér Li Čchiang.

Očekávanou událostí je kulatý stůl, jehož se zúčastní i Sergej Lavrov a Kamala Harrisová, bude to první setkání na vysoké úrovni mezi USA a Ruskem od červencového zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEANu v Jakartě, na němž představitelé USA a Evropy opět odsoudili invazi na Ukrajinu.

Čínské překreslování map

Na summitu se budou probírat různé regionální otázky, jako například vypouštění balistických raket Severní Koreou. Co ovšem spustilo poplach mezi několika členy ASEANu (Malajsie, Vietnam, Filipíny), bylo zveřejní nové oficiální mapy ze strany Číny, v níž si nárokuje svrchovanost nad většinou Jihočínského moře.

Filipínský prezident Ferdinand Marcos v úterý večer ve svém prohlášení varoval před „hegemonistickými“ ambicemi ve strategické námořní zóně, kde roste napětí, a zdůraznil, že sebemenší incident by mohl mít „velmi vážné důsledky pro všechny“.

Rostoucí čínské investice v regionu, zejména prostřednictvím iniciativy Pásmo a cesta, však brání ochotě bloku kolektivně čelit rostoucí čínské agresi.

„Očekávám, že pozornost zůstane zaměřena na ekonomiku a lídři se vyhnou konfrontačním otázkám, jako je nová mapa Číny,“ uvedl Aleksius Jemadu, expert na mezinárodní záležitosti z univerzity Pelita Harapan v Jakartě. „Nebudou ohrožovat své vztahy s velmocemi.“

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.