Logistické a doručovací společnosti automatizují své činnosti, snaží se tím řešit nedostatek pracovních sil.
„Lidé kvůli pandemii změnili své nákupní chování a jsou stále více závislí na skladování a distribuci způsobem, který si v minulosti vůbec neuvědomovali,“ říká Chris Chafe, veterán v oblasti organizování práce a prezident poradenské společnosti Growth Squared. Celý systém se tak dostal pod tlak.
Jednotvárná práce neláká
Jak informovaly noviny Financial Times (tištěné vydání z 22. září 2021, str. 8), monotónnost některých pracovních míst ztěžuje nábor a udržení pracovníků, což je stále větší problém v celé řadě odvětví. Například banky automatizují nudnou „hrubou práci“, aby zastavily odliv talentů. V amerických a evropských skladech pandemický rozmach online nakupování také urychlil přechod na automatizované systémy a roboty, protože roste poptávka po doručení do druhého dne.
Očekává se, že sklady letos investují do automatizace 36 miliard dolarů, což je o 20 % více než v roce 2020. „V 80. letech minulého století bylo hlavním důvodem investic do automatizace snížení nákladů na pracovní sílu. Téměř u poloviny klientů je nyní hlavním důvodem dostupnost pracovní síly,“ řekl Dwight Klappich, viceprezident pro výzkum poradenské skupiny Gartner. Sandeep Sakharkar, informační ředitel společnosti GXO Logistics, dodává: „Automatizace je na vzestupu jako klíčový aspekt dodavatelského řetězce.“
Amazon stojí v čele automatizace
Lídrem v oblasti automatizace skladů je společnost Amazon. „Investice společnosti Amazon do automatizačních technologií umožnily získat rychlou konkurenční výhodu, na kterou budou její konkurenti reagovat až za mnoho let,“ sdělil Marc Wulfraat, prezident a zakladatel společnosti MWPVL International, která se zabývá poradenstvím v oblasti logistiky.
„Logistické skupiny přicházejí o zaměstnance, kteří v pandemii nastoupili z pohostinství a nyní se vracejí ke své původní profesi,“ říká James Wroath, generální ředitel společnosti Wincanton, největšího britského outsourcingového logistického podniku. „Už to nejsou jen řidiči, ale také skladníci,“ dodal s odkazem na rostoucí problém nedostatku pracovních sil. Společnost Wincanton, která zaměstnává řidiče a skladníky, vsadila ve svém skladu o rozloze 528 000 m2 v britském Northamptonshire na automatizaci.
Vysoké počáteční náklady a energetická náročnost jsou však velkými překážkami pro zavádění velkých automatizačních systémů. Logistické společnosti se však stále snaží dohnat Amazon, protože vývojáři vyrábějí levnější a flexibilnější stroje.
Kdo bude automatizované procesy spravovat?
Spolu s nárůstem robotických systémů ve firmách se objevil návrh na vytvoření funkce ředitele pro robotiku, který bude dohlížet na automatizaci, uvádí se na webu IT Pro.
Robotika a automatizace přebírají v organizacích stále více úkolů, a proto podniky potřebují někoho, kdo bude šíření těchto technologií řídit, zaznělo v panelové diskusi na sympoziu virtuálního dodavatelského řetězce společnosti Gartner.
Podle Dwighta Klappiche bude mít v příštím desetiletí téměř každá firma robota, který pro ni bude něco dělat. Dodal, že v loňském průzkumu mezi více než 500 odborníky na dodavatelské řetězce analytická firma zjistila, že 96 % respondentů použilo nebo plánuje použít kyberneticko-fyzickou automatizaci ve skladových a výrobních provozech.
V diskusi zaznělo, že ačkoli trh s robotikou nabízí potenciálním kupujícím řadu možností, protože inovace drží krok s poptávkou, mnoho organizací nemá interní odborné znalosti v oblasti robotiky a automatizace a nemá dostatek znalostí, aby mohlo učinit informované a strategické rozhodnutí. To znamená, že většina firem si neujasnila, kdo vlastní a měl by spravovat jejich rostoucí flotily robotů.
Psali jsme:
- Robotizace zemědělství zažívá boom
- Ovoce budou sbírat létající drony
- Je průmysl 4.0. pro Česko hrozbou aneb O budoucím vývoji na trhu práce
- Pandemie podpoří automatizaci a robotizaci
- Budoucnost práce
- 3D tisk jako zdroj optimismu
- Harari: Hrozí nám budoucnost datových kolonií a „hackování“ našich životů
- V Polsku zesiluje kvůli nedostatku pracovních sil robotizace
- OECD: Připravte pracovníky na automatizaci
- Proč se Japonsko nebojí robotů?
- Číně docházejí lidé zrovna v době, kdy pracovní místa přebírají roboti
- Zpomalení automatizace a globalizace je nevyhnutelné
- Padesát procent pracovních míst může být automatizováno už dnes. Za padesát let to budou všechny
- Automatizace aneb Víme, že nic nevíme
- Martin Ford: Roboti nastupují. Automatizace, umělá inteligence a hrozba budoucnosti bez práce
- Zpráva OSN: Roboti nahradí dvě třetiny všech pracovníků v rozvojových zemích
- Umělá inteligence a roboti ohrozí zásadně pracovní místa už za pět let
- Robotizace bez zdanění?
- Daň z robotů, i když zní divně, má svou logiku
- Průmysl 4.0. Plácají a nevědí o čem
- Proč pracující prohrávají s kapitalisty?
- Janis Varufakis o automatizaci: Proč ne daň z robotů a jaké jsou alternativy
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.