Vzestup a pád ropy

Žádný politický nebo hospodářský konflikt či válka dodnes nezměnily naši závislost na ropě.

Televizní stanice ARTE přinesla dvoudílný filmový dokument o jedné z nejdůležitějších surovin. Srozumitelným způsobem jsou zde představeny všechny ozbrojené konflikty týkající se této suroviny, od bombardování rafinerií v Rumunsku za druhé světové války, které byly důležité pro Německo, až po války v Perském zálivu.

Režisér Andreas Sawall sleduje celosvětový triumf ropy ve dvou částech: od počátků její průmyslové těžby v USA až po nejdůležitější roli v mezinárodních vztazích a spouštěče globálních krizí.

Sledujeme například Marka Riche, obchodníka s komoditami, kterého později stíhaly Spojené státy, jak s vědomím všech zúčastněných propojoval úhlavní rivaly, například dodával íránskou ropu do Izraele, odkud zase putovala do Frankova diktátorského Španělska. V boji o ropu se vytrácí mnoho věcí, demokratické hodnoty, ale i dogmatické ideologie.

Nejdůležitější zdroj energie

Energie a ropa jsou neoddělitelně spjaty. Ropa jako nejdůležitější zdroj energie určuje konjunkturu a úpadek, spotřebu, chudobu a války. V roce 1973 si Západ vyzkoušel, jak černé zlato může přes noc změnit stávající mocenské vztahy: OPEC snížil množství dodávané ropy jako trest za vměšování do arabsko-izraelské války. Ropa se najednou stala politikou. V té době se nedařilo rozvíjet technologie pro využívání obnovitelných technologií.

Objev ropy se v minulosti podobal zázraku: petrolejové lampy osvětlovaly obytné místnosti jako nikdy předtím, stroje poháněné ropou pracovaly stejně efektivně jako 50 dělníků. Jeho síla zajistila lidstvu nebývalý hospodářský růst. John D. Rockefeller se stal prvním miliardářem díky ropě. Tato surovina však měla rozhodující vliv na dvě světové války.

V 21. století se škála látek petromoderního způsobu života stále rychleji rozšiřuje: Čisticí prostředky, léčiva, kosmetika, plastové hračky – bez plastů se neobejde žádná kreditní karta a dokonce i svět počítačů je světem ropy. Klávesnice a monitory, obaly na smartphony a tablety – vše je založeno na této surovině. Proto byla a je cena ropy nejdůležitějším údajem na světě.

Ropa utváří náš život

Na základě četných nálezů z mezinárodních archivů a prostřednictvím rozhovorů vzniká mnohovrstevnatý portrét suroviny, která po mnoho desetiletí utvářela náš každodenní život – a to v nezměněné podobě dodnes.

Odklon od ropy se zdá být nepředstavitelný. Ropa je stále k dispozici ve velkém množství a je levná. Zmizel předpoklad, že USA budou navždy závislé na Blízkém východě. Díky velmi kontroverzní technologii frakování se USA staly největším světovým producentem ropy. Také Rusko chce i nadále maximálně využívat své přírodní zdroje.

Nejdůležitější otázkou budoucnosti je však ta, která byla položena již v roce 1973: Podaří se lidstvu zbavit se závislosti na černém zlatě?

Obě části filmového dokumentu jsou dostupné do 19. prosince 2021 na webu TV ARTE zdezde. Jazykové verze: němčina, francouzština. Titulky: německé, anglické, polské, francouzské, španělské, italské.

 

Psali jsme:

 

Podcast:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.