Zemní plyn: Mírné počasí, nižší spotřeba a dodávky odjinud Evropě pomohly

Za poklesem ceny a stabilizací dodávek plynu stojí dvě věci: pozoruhodně mírné zimní počasí a úspěch Evropy při přechodu z ruského plynu z plynovodů na zkapalněný zemní plyn (LNG) z lodí od přátelštějších dodavatelů.

Když Vladimir Putin v září varoval, že Evropané „zmrznou“, pokud Západ dodrží své energetické sankce vůči Rusku, zdálo se, že vydírání Moskvy fosilními palivy jde přesně podle plánu. S příchodem nového roku je však situace v Evropě příznivější, upozornil web Politico.

Ceny plynu se propadly na 65 eur za MWh – stále extrémně vysoké ve srovnání s normou minulého desetiletí, ale zvládnutelnější než do očí bijící skoky v roce 2022.

Podle Oxfordského institutu pro energetické studie evropské země za cenu velkých nákladů v polovině až na konci roku 2022 vyčerpaly globální dodávky LNG a zvýšily dovoz z 83 miliard metrů krychlových (m3) v roce 2021 na 141 miliard m3 v roce 2022. Tím se vyrovnaly přibližně tři čtvrtiny z 80 miliard m3, které Evropa již nedostávala z ruských plynovodů. Nová infrastruktura pro dovoz LNG vzniká po celé Evropě, včetně Německa, kde bude do konce letošního roku v provozu šest plovoucích terminálů.

Ovšem evropští představitelé varují, že příští zima by mohla být nebezpečnější než ta letošní, protože o omezené dodávky bude soupeřit napjatý globální trh s LNG a možnost oživení Číny, která se znovu otevře po covidových lockdownech.

Celý článek najdete zde v angličtině.

 

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.