Expert k americkým republikánům: Šli za Trumpem až do propasti

Sesazení by Donalda Trumpa v očích jeho podporovatelů ještě více posílilo a přililo by tak olej do ohně.

Německá veřejnoprávní Tagesschau vedla rozhovor s Josefem Bramlem, který je expertem na USA v „Center for Advanced Security, Strategic and Integration Studies“ Univerzity v Bonnu.

Braml na úvod tvrdí, že problémy začaly už před Donaldem Trumpem a nezmizí s jeho odchodem. Podle jeho názoru situaci dále zhoršil. Trumpa navzdory jeho chaotickému vedení úřadu volilo 74 milionů Američanů, což je znepokojující.

Trump bude tento politický kapitál dál využívat, což bude problém pro demokratickou kulturu v USA.

Není možné jasně říci, tvrdí dále Braml, co Trump ještě udělá, nebo připustí, aby se stalo. Formálně má stále všechny možnosti, a není možno zapomenout na to, že je stále vrchním velitelem vojsk. Koneckonců, hloubku obav naznačil i bývalý ministr obrany USA, když varoval před zneužitím armády ve volebním sporu. Dokud bude Trump ještě nejvyšším velitelem vojsk, pak nebezpečí přetrvává.

Braml dál tvrdí, že se Trumpa jde zbavit ústavní cestou, jenže k tomu je potřeba mít politickou odvahu a tu u republikánů nevidí. Kromě toho by tento krok mohl Trumpovi spíše pomoci. Jeho příznivci by to brali jako pokus ho sesadit neprávem z úřadu a spíše by ho to posílilo. Proto je, podle Bramla, požadavek sesadit Trumpa z úřadu krátkozraký a jen by přilil olej do ohně.

Braml dále vysvětluje vztah Trumpa a republikánské strany. Tvrdí, že si stranu „ochočil“ a že ho skutečně následovala až do propasti. Mnoho členů si z oportunistických důvodů nedovolilo říct, co to dělá za nesmysly a teď vidí, k čemu přispěli a kam je to dovedlo. Demokracie byla ostřelována a to doslova, tvrdí analytik.

Trump určitě bude chtít mít nadále kontakt se svými voliči, s těmi 74 miliony voličů. Možná založí vlastní hnutí. Koneckonců, pokračuje Braml, on sám se jako republikán nikdy moc nevnímal. Využil jen prostoru v Republikánské straně, aby se dostal do Bílého domu.

Otázka je, co to bude znamenat pro budoucnost Republikánské strany. Braml připomíná, že strany v USA fungují jinak než v Evropě. Jsou to spíš volební spolky a už skoro nemají ani tuto minimální funkci. Trump sám je nejlepším příkladem tohoto vývoje. Republikáni by tomu bývali raději zabránili.

Braml se dále domnívá, že ještě uslyšíme o Mikeu Penceovi – pro eventuální Trumpovo hnutí se nehodí, protože se proti jeho šílenství nakonec postavil. Vysoko se může dostat i Nikki Haleyová, sice byla v Trumpově administrativě, ale nijak ji to nepoškodilo. Bude ale pro republikány těžké spojit tak různá křídla, aby v budoucnu dokázali uspět. Vždyť příští volby do Kongresu jsou za dva roky.

Braml na závěr uvažuje, jak je možné znovu rozdělenou americkou společnost spojit. Tvrdí, že Trump je jen symptom mnohem hlubších problémů, i když on sám situaci dál zhoršil. Demokraté mají šanci díky svému zastoupení jak v Senátu, tak ve Sněmovně reprezentantů.

Biden to ale nebude mít ani tak lehké. Své personální nominace protlačí, ale při běžném zákonodárství může být nadále blokován. Tolik hlasů prostě v Senátu nemá, má 51, potřeboval by pro hladké vládnutí 60.

Takže, i kdyby Biden navrhoval opatření pro zlepšení ekonomické a sociální situace v rozdělené zemi, tak přes ten Kongres to neprojde, tvrdí Braml. Bude zablokován, a to slepou uličku politiky dál zhorší. Přesně proto pak lidé nevěří etablované politice.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.