Napětí ve východním Středomoří a vztahy s Tureckem byly jednou z největších výzev EU v roce 2020 a pravděpodobně tomu tak bude i v roce 2021.
Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a místopředseda Evropské komise Josep Borrell se ve svém příspěvku věnuje vztahům mezi EU a Tureckem.
Přinášíme malou ukázku toho hlavního z Borrellova textu:
Když jsem před rokem převzal odpovědnost jako vysoký představitel EU, vztahy Evropské unie s Tureckem již upadaly. Od samého začátku jsem věděl, že náprava této situace bude jednou z největších výzev mého mandátu. Na posledním zasedání Evropské rady v roce 2020 se jednalo o jednu z jejích hlavních zahraničněpolitických otázek k diskusi.
Vzájemná očekávání ze společného prohlášení EU a Turecka z roku 2016, které následovalo po vypuknutí migrační krize v roce 2015, nepřinesla ovoce, přestože pomohla kontrolovat migrační toky do Evropy. Od června 2016 nebylo v přístupových jednáních dosaženo žádného pokroku.
Nesoulad s bezpečnostními zájmy EU
Konfrontace ohledně využívání zdrojů ve východním Středomoří nabírala na rychlosti, spolu s dlouhodobými neshodami ohledně kontroly nad námořními prostory mezi dotčenými pobřežními státy.
Regionální angažovanost Turecka od východní a severní Afriky po západní Balkán nadále nabírala na síle. Zejména aktivní a jednostranné zapojení Turecka v Sýrii i v Libyi je stále více vnímáno jako nesoulad s bezpečnostními zájmy samotné EU.
Memorandum o porozumění z listopadu 2019 mezi Tureckem a Vládou národní dohody (Government of National Accord) v Libyi, které určilo příslušné výlučné ekonomické zóny, vyvolalo vážné obavy a vyvolalo silnou reakci EU.
Dohoda také obsahovala ustanovení o vojenské podpoře, která byla v rozporu se zbrojním embargem OSN na Libyi. To bylo brzy doprovázeno neustálým rozmisťováním tureckých průzkumných nebo vrtných lodí ve východním Středomoří, které přímo zpochybňovalo Řecko a Kypr.
Turecká mezinárodní agenda
Vztah s Tureckem má hluboké historické kořeny. Zdá se však, že současný vývoj Turecko odvádí od EU. To platí o jeho vnitřním vývoji, zejména pokud jde o základní svobody, ale také o vnější angažovanosti Turecka. Týká se to Sýrie, Iráku, Libye, ale také Náhorního Karabachu, kde jeho podpora vyústila v zásadní vítězství Ázerbájdžánu.
Turecko se stalo regionální mocností, s níž je třeba počítat, a dosáhlo nepopiratelných úspěchů.
Bohužel v několika málo případech není turecká mezinárodní agenda dobře sladěna s EU a její metody nejsou metodami EU. Silný turecký odpor a kritika námořní operace EU Irini, odhaluje zásadní rozdíly v našem chápání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která uvalila na Libyi zbrojní embargo.
To vše vyvolává otázky týkající se cílů Turecka. A skutečnost, že Turecko je kandidátem na vstup do EU, staví EU do situace, kdy je oprávněna klást tyto otázky. Není pochyb o tom, že musíme dosáhnout velkého pokroku při vedení čestného a hlubokého dialogu s Tureckem o těchto věcech.
Prosperita a bezpečnost Turecka jako spojence NATO vyžaduje pevné vztahy s EU. K tomu neexistují žádné udržitelné alternativy.
Stále máme šanci přesměrovat naše vztahy. EU podává Turecku otevřenou ruku v naději, že se jí chopí, a program předložený vedoucími představiteli EU je jasný. Jsem připraven ve spolupráci s Komisí a členskými státy projednat naše návrhy na pozitivní agendu s Tureckem a prozkoumat způsoby, jak posunout naše vztahy kupředu.
Celý článek je k dispozici v angličtině zde.
Psali jsme:
- Z pozadí summitu: Merkelová a Borisov odmítli sankce proti Turecku
- Erdogan slavil v Ázerbájdžánu vítězství ve válce o Karabach
- Činy, slova nestačí, vzkazuje Francie Erdoğanovi
- Německu dochází trpělivost s Tureckem
- O co jde Erdoganovi?
- Erdogan a spol. se už nemohli vyjádřit jasněji
- Turecko má v Náhorním Karabachu destruktivní roli
- EU by měla mít větší roli v řešení konfliktu v Náhorním Karabachu, zní z EP
- Turecko našlo velkou zásobu zemního plynu v Černém moři
- Putin a Erdogan, strážci Černého moře
- Turecko především!
- Turecko a Řecko připraveny k obnovení dialogu, řekl Erdogan
- Macron nazval tureckou intervenci v Libyi kriminální
- Plyn a Kypr. Turecko ve východním Středomoří z pohledu geopolitiky
- Jde ve východním Středomoří opravdu jen o energetické zdroje?
- Turecko není důvěryhodné, zní z Řecka
- Co s problémovým Tureckem?
- Francie poslala do východního Středomoří další vojáky
- Itálie a Řecko se dohodly na námořních hranicích ve východním Středomoří
- Nová provokace, stěžuje si Řecko na turecké plány ve východním Středomoří
- Erdogan dal najevo, že spojencem bude podle vlastních pravidel
- Erdogan, Putin a Rúhání jednali o Sýrii
- Módí a Erdogan jsou zrcadlovými obrazy nové politiky, která přináší podporu i konflikt
- Pro Turecko je nadcházející summit EU šancí na reset vzájemných vztahů
- Erdogan požádal Rusko, ať v Sýrii „stojí stranou“
- Erdogan jednal v Bruselu
- Setkání Putin – Erdogan. Kdo má jaké zájmy?
- Turecko přepisuje pravidla i ve východní části Středozemního moře
- Napětí okolo Kypru kvůli ložiskům zemního plynu
- Jak se EU postaví k turecké invazi do Sýrie?
- Evropský kandidát konzervativců Weber: Turecko nikdy nebude členem EU
- Turecko je zpátky na Balkáně a EU má obavy
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.