ČSÚ: Domácnosti tvoří stále více než 90 % odběrných míst zemního plynu.
Zemní plyn patří v Česku mezi významné energetické zdroje a je nezbytnou součástí portfolia paliv a energií, které jsou spotřebovávány v národním hospodářství, informuje Český statistický úřad ve svém časopise „Statistika a my“.
V budoucnu, pokud bude zařazen mezi přechodné bezemisní energetické zdroje, by měl jeho podíl na spotřebě energetických zdrojů v souvislosti s útlumem využívání uhelných paliv dále stoupat. Podle Energetické bilance Eurostatu z roku 2021 zaujímá v Česku 16,8 % hrubé domácí spotřeby paliv a energií a přibližuje se podílu jaderné energie, který činil 17,7 %.
Zemní plyn se u nás využívá především na přímé vytápění, výrobu elektrické a tepelné energie a také jako surovina v chemickém průmyslu. Z hrubé domácí spotřeby zemního plynu se spotřebuje 28,3 % v sektoru průmyslu; 25,0 % v domácnostech; 23,5 % na výrobu elektřiny a tepla a 16,3 % v komerčním a veřejném sektoru. Zbývající zemní plyn je spotřebován v sektorech dopravy, zemědělství a lesnictví a rybolovu.
Nejvíc plynu spotřebuje výroba nekovových minerálů
V případě průmyslu je spotřeba zemního plynu závislá na velikosti průmyslové produkce. Největší podíl na spotřebě zemního plynu v průmyslovém sektoru má výroba nekovových minerálů, do níž řadíme např. výrobu skla, cementu, vápna či omítek. V roce 2019 na toto odvětví připadlo více než 25 % z celkové spotřeby zemního plynu v průmyslu.
Další významnou oblastí je výroba potravin, nápojů a tabáku, na kterou se spotřebuje více než 13 % z celkové spotřeby průmyslu. Přes 12 % spotřebovává chemický a petrochemický průmysl a necelých 12 % zemního plynu se spotřebuje ve strojírenství. Naopak nejméně zemního plynu spotřebovávají odvětví jako těžba dřeva a výroba dřevěných výrobků nebo výroba textilu a zpracování kůže.
V domácnostech hlavně na vytápění
V roce 2019 odebíralo zemní plyn 2 619 793 domácností, o rok později pak došlo k mírnému snížení na 2 614 120 domácností. I přes tento pokles tvoří domácnosti stále více než 90 % odběrných míst zemního plynu. Na jednu domácnost připadala v roce 2019 průměrná spotřeba 829 m3 zemního plynu, v roce 2020 již 859 m3.
Z kompletního mixu paliv a energií používaných v domácnostech tvořila v roce 2019 spotřeba zemního plynu 27,5 %. Největší podíl (30,2 %) zaujímaly obnovitelné zdroje energie, mezi které se řadí palivové dřevo, dřevěné brikety a pelety a energie z tepelných čerpadel a solárních termických systémů. Zemní plyn se zařadil na druhé místo. Z hlediska účelu užití bylo v domácnostech nejvíce zemního plynu spotřebováno na vytápění.
Česko je závislé na ruském plynu
Ačkoliv se v Česku zemní plyn také těží (podíl těženého plynu na hrubé domácí spotřebě v roce 2020 byl 2,4 %), je naše země závislá na dovozu, a to především z Ruské federace.
Od roku 1997 se menší objemy zemního plynu importovaly také z Norska, nejvíce, 3 000 mil. m3, bylo dovezeno v roce 2009. Dovoz z Ruska ve stejném roce dosáhl 5 760 mil. m3. V dalších letech objemy plynu importovaného z Norska klesaly a v roce 2020 již odtud nebyl dovážen žádný plyn. V roce 2018 činil celkový dovoz zemního plynu 8 008 mil. m3 a meziročně se snížil o 881 mil. m3, v roce 2019 vzrostl o 1 525 mil. m3 a v roce 2020 se naopak snížil na 7 590 mil. m3.
Vývoj spotřeby nebyl stejný jako vývoj dovozu, v roce 2018 se spotřeba meziročně snížila jen o 334,7 mil. m3, v roce 2019 stoupla o 381,9 mil. m3 a v roce 2020 o 129 mil. m3. Podle předběžných údajů za první až třetí čtvrtletí roku 2021 vzrostl meziročně dovoz plynu o 18,2 %, zatímco spotřeba jen o 13,3 %. Rozdíly mezi dovozem a spotřebou plynu se vyrovnávaly čerpáním, nebo naopak doplněním zásob.
Celý text (včetně grafů) najdete na str. 10–11 na tomto odkazu: https://www.statistikaamy.cz/wp-content/uploads/2022/02/18042202.pdf.
Psali jsme:
- Německo se připravuje na umístění čtyř plovoucích terminálů LNG
- Skladování plynu má být klíčovým mechanismem pro zlepšení odolnosti trhu EU
- Může Afrika nabídnout alternativu k ruskému plynu?
- Ruskou ropu a plyn bude možné nahradit během 5 až 10 let
- Může se Španělsko stát evropskou plynovou platformou?
- Itálie si zajistila plyn v Africe
- Reakce poptávky Evropské unie na vysoké ceny zemního plynu
- Jak snížit závislost na ruském plynu? Země EU sázejí na plovoucí terminály LNG
- Jaké dopady by mělo ruské energetické embargo?
- Německo se obejde bez ruského plynu do roku 2024, bez ropy a uhlí do konce roku 2022
- Německá vláda projednává novou těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři
- Německo: Iniciativa na úsporu energie má za cíl snížit závislost na dovozu
- IEA: Jak může Evropa do roka výrazně snížit dovoz zemního plynu z Ruska?
- Odkud EU získává zkapalněný plyn?
- Draghi: Itálie v posledních desetiletích nediverzifikovala zdroje a dodavatele energie
- Plány na výstavbu prvního německého LNG terminálu provází zpoždění a nejistota
- Které evropské země jsou nejvíce závislé na ruském plynu?
- EU hledá alternativu ruského plynu v Ázerbájdžánu
- Dovoz LNG do Evropy dosáhl historického rekordu
- Kdo by mohl pokrýt výpadek ruského plynu?
- Dodávky zemního plynu z Ruska do Evropy poklesly o 55 %
- Komplexní pohled na trh zemního plynu
- Evropa čelí energetické krizi
- Nová unikátní statistika: Podíl ropného a plynárenského sektoru na ruském HDP překvapil
- Bitva o zemní plyn
- Bude to bolet. Geopolitické zisky a ztráty po energetickém přechodu
- Geopolitické dopady Evropské zelené dohody
- Velká čtyřka aneb Komu patří plynovody?
- Gazprom ztrácí monopol – trh s plynem v jihovýchodní Evropě je v pohybu
- Zemní plyn jako příčina geopolitických konfliktů
- Turecko našlo velkou zásobu zemního plynu v Černém moři
- Přechod k novým energiím povede ke geopolitickému chaosu
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.