Julian Assange je konečně volný

Dvaapadesátiletý Assange byl v pondělí propuštěn z londýnské věznice poté, co se dohodl s americkými úřady na přiznání viny. Zakladatel webu WikiLeaks je tak po 12 letech na svobodě (sedm let strávil na ekvádorské ambasádě v Londýně a posledních pět let na samotce v přísně střežené věznici Belmarsh).

Let s volacím znakem VJT199, jehož se Assange účastnil, patřil v úterý večer k nejsledovanějším letům v top desítce na webu flightradar24.com. Ovšem jak upozornila Assangeova manželka na síti X, „Julianovu cestu za svobodou provází obrovská daň: Julian bude dlužit 520 000 dolarů, které je povinen vrátit australské vládě za charterový let“. Proč? Podle jejího vyjádření „mu nebylo povoleno letět komerčními leteckými společnostmi ani na linkách na Saipan a dále do Austrálie“.

Tlak veřejnosti a diplomacie přinesly své ovoce

„Za vlády amerického prezidenta Baracka Obamy i Donalda Trumpa zvažovali vysoce postavení úředníci, jak by mohl být Julian Assange zavražděn: Trumpův šéf CIA Mike Pompeo nechával své zaměstnance hledat nejlepší způsob, jak Assange unést nebo zabít. Nejnověji byl Julian Assange vězněm amerického prezidenta Joea Bidena. Mezinárodní solidární kampaň za jeho propuštění spojená s různými politickými iniciativami a důvěrnými rozhovory nakonec zajistila, že ten se zřejmě rozhodl Juliana Assange zbavit ještě před listopadovými volbami v USA. Diplomacie a tlak veřejnosti mají svůj účinek,“ uvedla německá poslankyně Sevim Dagdelenová pro noviny Berliner Zeitung.

Svoboda za přiznání

Assange byl v pondělí ve dvě hodiny ráno probuzen ve své cele v Belmarsh, poté mu byla nasazena pouta a byl převezen na letiště Stansted, odkud měl charterovým letadlem přes Bangkok odletět na ostrov Saipan v Severních Marianách, který je územím USA.

Tam se má ve středu přiznat k jedinému trestnému činu spiknutí za účelem získání a vyzrazení utajovaných dokumentů národní obrany USA, jak vyplývá z podání k okresnímu soudu na ostrově. Na základě dohody s americkým ministerstvem spravedlnosti bude moci opustit soud kvůli již odslouženému trestu a odcestovat do Austrálie.

Assange v letadle doprovázel australský vysoký komisař ve Spojeném království Stephen Smith, právník WikiLeaks a lékař.

„Bez ohledu na názory, které lidé mají na Juliana Assange a jeho aktivity, se případ táhne už příliš dlouho, jeho další věznění nemá žádný přínos a my chceme, aby se vrátil domů do Austrálie,“ řekl australský premiér Anthony Albanese.

V dopise federálnímu soudci okresního soudu pro Severní Mariany vysoký úředník ministerstva spravedlnosti uvedl, že Assange byl poslán na Saipan kvůli jeho „blízkosti k zemi, jejíž je obžalovaný občanem“.

Bývalý ředitel amerických národních zpravodajských služeb James Clapper řekl televizi CNN, že Assange „zaplatil svou daň“ a že „spravedlnosti bylo učiněno zadost“. „Rozhodující pro to bylo jeho přiznání jednoho bodu obžaloby ze špionáže. Myslím, že bez toho by na to komunita orgánů činných v trestním řízení a zpravodajská komunita neskočily,“ sdělil.

Stella Assangeová, která svého manžela zastupovala jako právnička zabývající se lidskými právy v době, kdy jejich vztah začal, v rozhovoru pro pořad BBC Radio 4 Today uvedla, že se k dohodnuté dohodě zatím nemůže podrobně vyjádřit, ale že mu umožní „odejít na svobodu“. Dodala, že klíčem k vývoji bylo květnové rozhodnutí nejvyššího soudu, který Assangeovi povolil podat nové odvolání proti jeho vydání do USA na základě obvinění z vyzrazení vojenských tajemství.

Návrat domů

Julian Assange se po přiznání viny za špionáž u odlehlého amerického soudu v Tichomoří dostal na svobodu a ukončil tak více než desetiletý právní boj s nejmocnější zemí světa. Po slyšení odletěl letadlem do australské Canberry, kam by měl dorazit kolem půl osmé večer místního času.

Americké ministerstvo spravedlnosti po jeho propuštění vydalo obsáhlé prohlášení a uvedlo, že Assangeovi nebude v rámci dohody o přiznání viny umožněno odletět zpět do USA. „Po vynesení rozsudku odletí ze Spojených států do své rodné Austrálie. Podle dohody o přiznání viny se Assange nesmí bez povolení vrátit do Spojených států,“ uvedlo.

Assangeova právní zástupkyně Jennifer Robinsonová před soudem novinářům řekla, že jde o „historický den“, ale případ vytváří „nebezpečný precedens“, který by měl „znepokojovat“ novináře a lidi na celém světě.

„USA se snaží uplatňovat exteritoriální jurisdikci nad vámi všemi, aniž by vám poskytly ústavní ochranu svobody projevu, a každý, komu záleží na svobodě projevu a demokratické odpovědnosti, by se měl postavit proti tomu,“ řekla.

Robinsonová poděkovala australské vládě za její dlouholetou diplomacii při zajišťování Assangeova propuštění. „Pro Juliana Assange, jeho rodinu, přátele, příznivce i pro nás a všechny, kdo věří ve svobodu slova na celém světě, je obrovskou úlevou, že se nyní může vrátit domů do Austrálie a shledat se se svou rodinou.“

Případu Juliana Assange jsme se dlouhodobě věnovali:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.